Často kladené otázky

Cena schodišťa závisí od veľa faktorov. Spomenieme tie najhlavnejšie:

  1. typ schodišťa 
  2. materiál (celomasívne, kombinované s inými materiálmi)
  3. druh použitej dreviny (najčastejšie dub alebo buk)
  4. typ zábradlia (celodrevené, nerezové, so sklom, kombinované, …)
  5. povrchová úprava (bez morenia, s morením, lakovanie, olejovanie)

Doporučujeme sa nakontaktovať telefonicky, prípadne cez kontaktný formulár a mi vám vypracujeme cenovú ponuku, aby ste mali predstavu, s akou cenovou kalkuláciou pri akom materiály, povrchovej úprave a konštrukčnom prevedení treba počítať.

Odfoťte celkový priestor, aj z poschodia, aby sme mali predstavu ako priestor vyzerá. Potrebujeme pôdorys priestoru, typ schodišťa a typ zábradlia. Taktiež môžete nechať odkaz na našu galériu. Poprípade ak máte určitú predstavu, popíšte ju prosím, čo najvýstižnejšie. Skonzultujeme ju s vami a poradíme vám po odbornej stránke.

Dohodneme si s vami termín realizácie, podľa toho v akej ste fáze stavby, alebo rekonštrukcie a ako sme mi na tom kapacitne s výrobou a časom. Prekonzultujeme, čo je potrebné dokončiť, aby sa mohol zamerať priestor. Dohodneme termín zamerania.

Výrobu sme začali v roku 1999 po skončení Drevárskej školy vo Zvolene. Hneď od začiatku sme vyrábali schodištia, ale aj ostatné veci do interiéru, postele, dvere, nábytok, stoly, kuchyne a rôzne doplnky do interiéru. Stále bol hlavný nosný program výroby z masívu. Postupom času ako pribúdali zákazky a boli sme úplne vyťažení, prestali sme vyrábať ostatné výrobky. Zamerali sme sa len na schody a dvere z laťovky a masívu. Dvere sme vyrábali do roku 2015 v počte nad desať kusov na jednu zákazku. V dnešnej dobe sa venujeme len výrobe drevených schodíšť.

Najvhodnejší termín na zameranie schodišťa je, keď sú dokončené finálne omietky, potery podláh na prízemí aj poschodí a je známa hrúbka a druh podlahovej krytiny na prízemí aj poschodí. V niektorých prípadoch pri betónovaní poteru na poschodí je vhodné vynechať priestor na vsadenie jalového stupňa (je to posledný stupeň, ktorý je súčasťou podlahy na poschodí). Vo väčšine prípadov robíme jalový stupeň v šírke galériovej dosky, vtedy priestor pre betón vyfrézujeme do spodnej časti stupňa. Rozmery jalového stupňa odporúčame prekonzultovať, pretože závisia od konkrétneho druhu riešenia. Viac o zameraní sa dozviete v sekcii “Zameranie“.

Po presnom zameraní priestoru schodišťa  vypočítame jeho najlepšiu variantu. Kreslíme ho v 3D priestore, v ktorom sa vychytajú všetky nedostatky, doriešia detaily, nakreslí sa vizualizácia a vytlačia výrobné výkresy. Vizualizáciu vám pošleme na mail a až po vašom odsúhlasení sa schodište začne vyrábať.

Plávajúcu podlahu je potrebné položiť po hranu schodišťového otvoru. My z nej na montáži odpílime toľko, koľko bude vhodné. V prípade lepenej podlahy, alebo dlažby vzdialenosť od otvoru dohodneme pri zameraní, aby sme nemuseli odpílenú podlahu z poteru trhať. Vo väčšine prípadov to býva 80 mm od otvoru. Hranu podlahoviny prekryje galériová doska alebo jalový stupeň, v ktorých je zo zadnej strany nafrézovaná polodrážka. Tá umožňuje dilatovať podlahe aj jalovému stupňu, nie je potrebné použiť prechodovú lištu, prechod pôsobí elegantne a čisto. Môžete si pozrieť v detailoch výrobkov.

Schodište doporučujeme namontovať až na záver dokončovacích stavebných prác kvôli možnosti poškodenia. Hlavne je potrebné mať dokončené kúpeľne na poschodí, položené konečná podlaha na prízemí aj poschodí, priestor vymaľovaný základnou vrstvou maľovky. Priestory odporúčame každodenne vetrať a nainštalovať si pre kontrolu vlhkosti vlhkomer. Skutočnú vlhkosť priestoru zistíte, keď uzatvoríte na 24 hodín všetky otvory (dvere, okná, vetračky) a potom ju zmeriate. Vlhkosť by nemala po tejto dobe stúpnuť nad 50%, maximálne 55%. Vtedy je priestor pripravený na montáž.

Dĺžka montáže je závislá od zvoleného typu schodišťa a zábradlia. Štandardne je možné schodište prebrať k užívaniu hneď po jednom alebo dvoch dňoch montáže. Pri náročnejších riešeniach montáž trvá viac dní. Viac o montáži sa dozviete v sekcii “Montáž“.

Hluk bude z používania elektrického náradia. Prah bude minimálny, ak nebude potrebné niekde sekať zo stavebných materiálov. Drevný prach nie je taký agresívny ako stavebný a dá sa ľahko povysávať a utrieť. Na montáži používame dva špeciálne vysávače, takže sa snažíme prah čo najviac eliminovať.

Budeme potrebovať čo najbližší prístup k stavbe autom-dodávkou, vodu, elektrinu, v zimnom období priestor vykúrený na cca 15°C, aby bolo zabezpečené správne schnutie použitých lepidiel. Osvetlenie nepotrebujeme, vieme si ho zabezpečiť.

Je potrebné vopred, aby ste vyznačili kadial vedú inštelácie miestami kotvenia výrobkov buď ceruzkou, alebo papierovou páskou. V prípade, že toto nebude dodržané alebo budú vyznačené na nesprávnom mieste, neručíme za poškodenia prevŕtaním pri kotvení. Po schodoch sa chodí, musia sa poriadne ukotviť hlboko do stien.

Je potrebné nám poskytnúť čo najviac priestoru okolo miesta montáže hlavne v obývaných priestoroch. Nosíme so sebou veľké množstvo potrebného náradia, približne 500kg a schodišťové dielce sú tiež dosť objemné. Konečné podlahy pri montáži prekrývame kobercami, alebo filcovou tkaninou.

Závisia na rozsahu zákazky a našej kapacity výroby,  vo väčšine prípadov 6 týždňov od zaplatenia zálohovej faktúry. Častokrát nám je ťažké určiť za aký čas budú schody vyrobené. Sme závislí od zákazníkov, od toho kedy majú priestor pripravený na zameranie. Pri rozhovore si určíme, kedy sa schodište bude vyrábať, no prax je častokrát iná a priestor sa dá zamerať napríklad o dva mesiace neskôr ako sme sa dohodli a už nám to naruší harmonogram. Schodište je tak atypický výrobok, že v niektorých prípadoch ani po dlhoročných skúsenostiach nevieme určiť presnú dĺžku výroby. Keď je schodište vyrobené, hneď vás kontaktujeme a dohodneme si termín montáže.

V podstate je pravidlom to, že keď je pripravený priestor na zameranie, ide sa zamerať, nakreslí sa, dohodnú sa detaily, a hneď ako je to možné sa začne vyrábať.

Priestor je vhodné vymaľovať len prvou vrstvou náteru, alebo steny napenetrovať, aby nepadali kamienky z omietky na drevo. Konečnú fázu maľovania je potrebné previesť až po montáži. Na stenách sa môže niečo odrieť, zašpiniť, pokresliť ceruzkou a pod.

V prípade samonosného schodišťa, ak bolo vopred všetko dokončené podľa dohody, nebude treba.

V prípade betónového schodišťa pri niektorých variantách je potrebné vyspraviť medzery medzi stupňami a betónom a medzi podstupnicami a betónom. Tento prípad nastáva vtedy, ak schodište nie je medzi dvomi stenami a vidieť ho z bočných strán. Nepresnosti betónu bývajú často veľké, takže môže vzniknúť medzera aj 2-3 centimetre. Vtedy priestor vyplníme PUR penou. Následne je najlepšie celú stenu presieťkovať a natiahnuť na ňu omietku. Drevo v styku s omietkou treba oblepiť UV stabilizovanou páskou a po dokončení omietky ju popri nej obrezať. Bude tvoriť dilatáciu a oddelenie stupňa od omietky. Odporúčame použiť aj omietacie lišty, podobné ako sa dávajú okolo okien.

Nie. Škárovku si lepíme bez dĺžkového nadpájania presne na potrebnú mieru dielca. Čiže, keď má stupeň jeden meter je zlepený na šírku z metrového materiálu, keď má schodnica dĺžku tri metre, je zlepená z trojmetrových hranolov. Jednotlivé prírezy pred lepením ručne triedime podľa farby a textúry dreva, vzniká tak hodnotná škárovka a takisto schodište vyrobené z nej dostáva vysokú estetickú hodnotu. Nepoužívame kupovanú škárovku nadpájanú na dĺžku na ozubový spoj. Jej výroba je sériová, nikto tie hranolčeky netriedi, na schodišti vidíte na hranách ozubové spoje jednotlivých hranolčekov, o stĺpoch a madlách ani nehovorím, celé schodište vyzerá tak” harakiri”. Má vysoké pnutie, lebo do nej používajú drevo sušené zo surového stavu. Nami používané drevo je z našich lesov, stromi sa ťažia len v zimných mesiacoch. Napílené rezivo je uložené na sklad na dva roky a potom sa umelo dosušuje. Viac sa dozviete v sekci ”Výroba“.

Najvhodnejšie, najpoužívanejšie a vysokoodolné materiály, ktoré odporúčame, sú tvrdé dreviny – dub a buk. Tvrdosť týchto drevín je približne rovnaká. V niektorých prípadoch odporúčame použiť len dub. Je o niečo drahší, ale menej mení rozmery pri napúčaní a zosychaní dreva, pri zmene vlhkosti v interiéri v letných a zimných mesiacoch. Do výplne zábradlia často používame leštené nerezové rúrky 18mm prierezu. Je to jednoduché pekné riešenie s minimálnou údržbou.

Základ je používať kvalitný lak. Zbytočne vám niekto vyrobí schodište a použije nekvalitný, lacný lak. Po montáži môžu schody vyzerať rovnako dobre, ale čo po dlhšej dobe…, tam sa to šetrenie odzrkadlí.

Dôležité je aby po montáži bola zachovaná čistota v dome a aby po nich nechodili robotníci. Keď niekto napríklad vybehne na schody priamo z dverí so zapichnutou skalkou v podrážke z ešte nezabetónovaného chodníka, tak nepomôže ani kvalitný lak. Ak sa nedá tomuto zabrániť, je vhodné  stupne obaliť, najlepšie filcovou tkaninou a na ňu položiť kartón, zahnúť ich cez prednú hranu stupňa a okraje prilepiť o stupeň pomocou UV stabilnej lepiacej pásky.

Na údržbu je vhodné používať sadu na údržbu CLEAN PARKETT PFLEGESET priamo od značky ADLER, od ktorej používame aj ostatnú povrchovú úpravu. Sú to dve litrové fľaše, jedna je čistič, v druhej je udržovací prostriedok – tekutina podobná mlieku, alebo veľmi zriedenému laku. Po rozotretí na stupeň handričkou sa zacelia jemné škrabance a vytvorí sa na povrchu ochranný film, ktorý ochráni lak a vytvorí príjemný vzhľad schodišťa (oživí ho). Prípravky sa dajú kúpiť v jednej sade, aj zvlášť po jednej fľaši. Túto sadu vám donesieme na montáž.

Sadu nie je potrebné používať stále, stačí dva-tri krát do roka pri väčšom upratovaní. Bežne sa môže schodište povysávať, alebo pretrieť dobre vyžmýkanou handrou.

V podstate platí ako pri všetkom: “Ako si budete schodište vážiť a starať sa oň, také ho budete po rokoch používania aj mať”.

Montáž obkladu betónového schodišťa spočíva v osadení stupňov, ktoré sa dopasujú do stavby a ukotvia sa o betónovú konštrukciu PUR penou, ktorá stupne zafixuje a odstráni kročajový hluk.

Pri samonosnom schodišti všetky časti (stupne, podstupnice, schodnice) po zlepení a pevnom zoskrutkovaní tvoria jeden celok tak, aby pri chodení nebolo počuť žiadne vŕzganie ani pukanie po mnohých rokoch. Samonosné schody sú o niečo hlučnejšie ako stupne nalepené priamo na betón, ale zďaleka nie tak ako pád predmetu na plávajúcu podlahu alebo samotné chodenie po plávajúcej podlahe voľne uloženej na podložke.

Konštrukciu a kotvenie navrhujeme tak, že sa zákazník môže spoľahnúť na vysokú pevnosť a plnou váhou sa oprieť o čokoľvek čo je namontované , alebo pokúsiť sa tým zakývať.

Výška stupňa sa určuje podľa celkových možností priestoru schodišťa. Čím môže byť výstupná čiara (pomyselná čiara v pôdoryse po ktorej sa vystupuje po schodišti) dlhšia, tým môže byť viacej stupňov, a tým pádom menšie výšky stupňov a pohodlnejšie chodenie po schodoch. Šírka stupňa závisí od výšky stupňa. Tu platí pomer 2x výška stupňa + 1x výška stupňa= 630mm, čo je priemerná dĺžka kroku človeka priemerného vzrastu chodiaceho po rovnej podložke. Toto pravidlo platí pri rovných aj kosích stupňoch. V prípade, že je priestor pre schodište malý, čo je dosť časté, vychádza väčšia výška stupňa. Po schodišti sa ale rovnako dobre chodí, lebo je doržaný pomer uvedený vyššie. Keď vám vychádza krok na schodišti, môžete pohodlne niesť pred sebou debničku, alebo krabicu, bez toho aby ste sa pozerali kam stúpate. To je naša zásada na všetkých schodištiach. Po skúsenostiach je maximálna výška stupňa 215mm, vtedy sa dá ešte po schodoch dobre zostupovať s pridŕžaním sa madla. Nad tento rozmer volíme mlynárske (motýľové) schody, ktorými sa dá prekonať veľká výška na malom pôdoryse schodišťa a sú celkom pohodlné. Vždy platí čím strmší uhol schodišťa, tým musíte viacej dvíhať nohy, ako ked kráčate do strmšieho kopca.

Výhody celodreveného samonosného schodišťa:

  1. vysoká estetická hodnota
  2. lepší dojem zo vzdušnej a ľahkej konštrukcie
  3. použitie prírodných materiálov
  4. nižšia celková cena zhruba o 20%
  5. vylučuje mokrý proces pri stavbe schodišťa
  6. rýchla montáž behom jedného až max. dvoch dní
  7. väčšia variabilita v prevedení schodišťa

Nevýhody celodreveného samonosného schodišťa:

Vo fáze hrubej stavby je potrebné riešiť provizórne schodište.

Výhody obkladu betónovéj alebo kovovej konštrukcie:

  1. Možnosť používať betónové schodište už vo fáze hrubej stavby

Nevýhody obkladu betónovéj alebo kovovej konštrukcie:

  1. mokrý proces výstavby
  2. častá neznalosť robotníkov, murárov, prípadne firiem realizujúcich stavbu, ktorá zapríčiní zlý návrh a výstavbu betónovej konštrukcie s nevyhovujúcou geometriou schodišťa. V lepšom prípade sa to rieši odsekaním a dobetónovaním jednotlivých častí schodov. Avšak nie vždy sa dá prísť k optimálnemu riešeniu a chyby sa nedajú odstrániť. Jednoducho povedané – darmo bude schodište dobre vyzerať, keď sa bude po ňom zle chodiť, nebude vychádzať krok a schodište sa stane nebezpečným na pád.
  3. preliačeniny (podlevy) pri pozvoľnom a dlhodobom vysychaní betónu, nepresnosti výroby, debnenia odvíjajúce sa v rôznych šírkach a výškach stupňov
  4. mohutný vzhľad
  5. okrem montáže dreveného obloženia treba rátať naviac s výstavbou betónového základu schodišťa vrátane „šalovania“
  6. pracnejšia montáž, trvá približne 2 krát dlhšie ako montáž samonosného schodišťa
  7. vyššia konečná cena za realizáciu ako celku vrátane betónového základu
Novodrevis - kontaktovať

Nenašli ste uspokojivú odpoveď?

V prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kontaktovať e-mailom alebo telefonicky